måndag, februari 21, 2005

Laila Freivalds bakom rättsstatens privatisering

En tredjedel av Sveriges kommuner anlitar privata vaktbolag eller har andra arrangemang för att upprätthålla ordningen inom sitt oråde. Orsaken till att en kollektiv nyttighet blir alltmer individualiserad är delvis justitieministerns deklaration hösten 1989.

Missnöjet är stort inom en stor del av landets kommuner, enligt Dagens Eko 21/2-05. Enligt Lennart Kalderén, kommunalråd i Salem, är felet att staten satsar för lite resurser på polisen och att poliserna själva prioriterar bort det vardagliga bevakningsuppdraget. Om den utvecklingen fortsätter kanske kommunala poliser är den enda lösningen även om han egentligen tycker att polisen ska vara statlig.

För en månad sedan skrev Hanne Kjöller i en artikelserie i DN om "rättsstatens privatisering" att den förändring som "smugits på oss och som hittills huvudsakligen gällt egendomsbrott håller i dag på att explodera. Knutna nävar i fickan, vreden över att det avtal vi som medborgare ingått med staten där vi överlämnat vår rätt att försvara oss själva och vår egendom mot att vi genom skatten betalar för att polisen ska skydda oss och vår egendom, har visat sig vara en utmärkt mylla för en privat polisindustri. "

Detta är helt i enlighet med vad dåvarande justitieministern Laila Freivalds uttalade hösten 1989 (se "tummen ner" i Sunt Förnuft 6/89) och inte något som smugits på oss. Hon menade då att "den enskildes ansvarstagande för att skydda sig mot brott bör öka". Staten skulle alltså retirera från sin grundläggande uppgift att producera den kollektiva nyttighet som det preventiva skyddet mot brott innebär.

Förstod Laila Freivalds inte att staten är sällsynt väl lämpad för att handha de kollektiva nyttigheterna? Hon kanske trodde att kollektiva nyttigheter är detsamma som "gemensamma nyttigheter"? Det tragiska var att nästan ingen tog henne på allvar förrän konsekvenserna började märkas i form av inbrott och annan ökad kriminalitet.

4 Comments:

At 22 februari, 2005 08:56, Anonymous Sture Åström said...

Statens existensberättigande

Skyddet av medborgarnas liv och egendom är själva existensberättigandet för staten. Välfärdsstaten har inget värde utan en fungerande rättsstat. Den blir istället ett hus för fusk och korruption.

När organiserade ligor nu effektivt hotar vittnen, dras mattan bort under möjligheterna att upprätthålla rätten.

Det blindbocksartade fasthållandet av spritskatterna garanterar fortsatta inkomster till det organiserade buset, som får resurser att skapa en konkurrerande "ordning".

Sedan finns det ingen anledning alls att betala skatter.

 
At 22 februari, 2005 10:38, Blogger Danne Nordling said...

Okunnigheten om kollektiva nyttigheter

När jag påpekade för längesedan att nästan allt kan skötas privat (även om finansieringen kan ske genom skatter) var jag noga med att framhålla att sådant som försvar, polis och rättsväsende fortfarande måste skötas av staten (DN 12/11-80).

Reaktionen från politikerna blev förvånansvärt inte främst att det fanns skäl för tjänsteproduktionen i statlig regi. I synnerhet socialdemokratiska debattörer raljerade med hur orimligt det skulle vara att privatisera försvaret och polisen, vilket man lika gärna skulle kunna göra med mitt förslag.

Detta visar två saker: intellektuell ohederlighet och total okunnighet om skillnaden mellan individuella och kollektiva nyttigheter. Kan Freivalds ha missförstått sin uppgift?
/DNg

 
At 22 februari, 2005 12:01, Anonymous Anonym said...

"I synnerhet socialdemokratiska debattörer raljerade med hur orimligt det skulle vara att privatisera försvaret och polisen, vilket man lika gärna skulle kunna göra med mitt förslag."

Nu verkar försvaret och polisen istället ha ersatts av ... ingenting. Det blir, typ, inga biljakter på skogsvägarna om polisen är tre timmars bilresa bort. Och försvaret har blivit en arbetsmarknadspolitisk åtgärd.

Bara kostnaderna är kvar.

 
At 22 februari, 2005 16:45, Anonymous Sture Åström said...

Mordlarm men inga poliser

I Ängelholms centrum sköts två personer ner på öppen gata inför flera vittnen. Det tog 20 minuter innan någon polis kom. Orsaken enligt polisens talesman:

"Det fanns helt enkelt inga polisbilar i Ängelholm".

Mer detaljer här:

http://tidning.hd.se/22/hd0044.htm

Det är ingen liten stad det är fråga om.

 

Skicka en kommentar

<< Home